Çiçekçilik

TANIM
Kesme çiçek ve iç mekan süs bitkilerinin temini, düzenlenmesi, sunumu ve satışına ilişkin işlemleri  yapan kişidir

      

 

GÖREVLER
-          Malzeme ihtiyacını belirler,

-          Çiçeklerin ve malzemelerin  alınacağı yerleri  belirler,

-          Çiçekleri cinslerine göre ayırır,

-          Çiçekleri işlenebilir hale getirir,

-          Çiçekleri amacına göre keser, dayanıklılıklarının artmasını sağlar,

-          Çiçeklerin saksılarını veya monte edilecekleri kapları hazırlar,

-          Çiçeklerin sergileneceği vitrini düzenler,

-          Buket, arajman ve  çelenk hazırlar,

-          İç ve dış mekan süsler,

-          Sipariş alır, fiyat belirler ve çiçekleri etiketler,

-          Satış işlemlerini yapar,

-          Siparişlerin kaydını tutar, teslim formu hazırlar, siparişin yerine ulaşmasını sağlar ve  fatura düzenler.

 

 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
 

-          Çiçek pensi,  çeşitli makaslar,  boyalar,  tutkal,  cendere kalıpları,  cendere el ütüleri, ocak, kasnak, kapak yastığı, ayaklı pens, tel, tohum, kurdale, krafon, rafya,  ip metalize, çiçekler, saksı, kova, gül dikeni temizleme makinesi,  makbuz, saman, yaprak parlatıcı, yosun, yazı şeridi, zımba teli, zımba.

 

 

 MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
 

                                                     Çiçekçi olabilmek için ;

-          Güler yüzlü, sabırlı,

-          İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilen  girişken,

-          Ellerini çabuk ve ustalıkla kullanabilen,

-          Tertipli, düzenli, temiz ve hoşgörülü,

-          İkna yeteneği olan,

-          Yaratıcı,

-          Uzun süre ayakta kalabilecek kadar bedence dayanıklı

kimseler olmaları gerekir.

(Astım, romatizma gibi hastalıkları olanların ortamın nemli olmasından dolayı bu meslekte çalışması zordur. Ayrıca hassas ciltli kişiler bazı bitkilerin alerjik reaksiyonundan etkilenebilirler.)         

 

 

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
 

Çiçekçiler; açık alanlarda veya kapalı ve nemli ortamlarda çalışırlar. Açık alanlarda çalışanlar genellikle her türlü iklim şartlarında çalışma durumunda olabilirler.

Çalışma yogunluğu özel gün ve mevsimlere bağlı olarak değişmektedir. Diğer çalışanlar ve müşterilerle iletişim halindedirler.

 

       

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
 

Türkiye’de süs bitkileri ve kesme çiçek yetiştiriciliğinde gözlenen teknolojik gelişmeler ve çeşitlilik çiçekçilik mesleğini olumlu bir şekilde etkilemektedir. Süs bitkilerindeki çeşitlilik, özellikle bitki materyali ithalatıyla giderek artmakta, bu da meslekte gelişme ve hareketlilik sağlamakta, talebi olumlu yönde artırmaktadır. İyi yetişmiş elemanlar her yerde kolaylıkla iş bulma şansına sahiptir. Eğlence yerlerinde, pasajlarda, gazinolarda, turistik yerlerde satış yapabilirler.

Çiçekçiler yeterli deneyim ve sermayeye sahip olmaları halinde kendi işyerlerini açabilirler. Meslek kendi işini kurmaya uygundur.

Bu meslekte öğrenilen bilgi ve becerilerle; tezgahtarlık, bahçıvanlık ve çiçek bakımı alanlarında da iş bulunabilmektedir.

 

 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
 

Mesleğin eğitimi; yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinin “Çiçekçilik” bölümünde verilmektedir.

 

 

 

MESLEK  EĞİTİMİNE  GİRİŞ KOŞULLARI
 

        Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;

-          En az ilköğretim mezunu olmak,

-          14 yaşını doldurmuş olmak,

-          Bünyesi ve sağlık  durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,

-          Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri bulmak ve işvereni ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gerekmektedir.

 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
 

Mesleğin  eğitim süresi ilköğretim okulu mezunları için 2 yıl, lise veya dengi okul mezunları için 1 yıldır. Eğitim haftanın 4 günü işletmede pratik eğitim, 1 günü mesleki eğitim merekzinde teorik eğitim şeklindedir. Teorik eğitimde; Türkçe, Matematik ve Meslek Matematiği, İşletme Bilgisi ve Toplam Kalite Yönetimi, Din Kültürü ve Meslek Ahlakı, Meslekî Bilgisayar  Meslek dersleri; Ortak Beceri, Çiçek ve Malzeme Bilgisi, Çiçek Bakımı ve Düzenleme, Çiçek ve Toprak Zararlıları, Çiçek Dekorasyonu, Toprak ve Bitki Analizi, Çiçekçilikte Sevk ve Ulaşım gibi derslerdir.

 

MESLEKTE İLERLEME

 

-          Meslekte usta ve usta öğretici ünvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki Eğitim Merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerede devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde  İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, İş Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanısıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 1 yıl sonunda ustalık sınavına katılabilirler.

-          Ustalık için ön görülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SSK veya Bağ-Kur primleri ile belgelemek şartıyla)ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs proğramını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler.

-          Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca işyerinde çırak çalıştırılması içinde “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.

-          İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açık öğretim lisesine devam ederek meslek lisesi diploması alabilirler.

 

 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
 

EĞİTİM SÜRESİNCE

 

Mesleki eğitim süresince işletmelerde eğitim gören çırak öğrencilere işverenlerce, asgari ücretin %30’dan az olmamak üzere ücret ödenmektedir.

 

 

EĞİTİM SONRASI

Çalışılan   işyerine göre değişmekle birlikte asgari ücret düzeyinde  kazanç elde edilmektedir.

Kendi  işyerini açanlarda ise ücret değişkendir.

 

 DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

 

-    İlgili eğitim kurumları,

-    Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek  Danışma Merkezi,

-    Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu il ve şube müdürlükleri.

Kaynak: www.iskur.gov.tr

 
 
Tüm listeye ulaşmak için tıklayınız