Bilge Çocuklar 1453 Panorama Müzesini Gezdiler

Tarih : 2014-08-21


Ümraniye Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü'nün, "Bilge Çocuklar'' için düzenlemiş olduğu Yaz Okulu etkinleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinlikler kapsamında, Panorama 1453 Tarihi Müzesini gezen çocuklar tarihe yolculuk yaptı...


Ümraniye Belediyesi Kütüphane Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu En Eğlenceli Okul etkinlikleri son sürat devam ediyor. 

İkinci haftasına girdiğimiz En Eğlenceli Okul, bu hafta bir çağın kapanıp yeni bir çağın açıldığı, fethin destanının yazıldığı, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v)'in "Konstantiniye muhakkak fethedilecektir. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır, onu fetheden ordu ne güzel ordudur" sözlerine nail olmuş ecdadımızın ve Osmanlı soyunun ikbalinin adresi olan Panorama 1453 Tarih Müzesini gezdi.  

En Eğlenceli Okul etkinliklerinde çocuklar ilk etapta Florya Akvaryum gezisine katılarak denizde yaşayan ve farklı ülkelerden getirilen deniz canlılarını gözlemlemişlerdi. Ümraniye Belediyesinin servis araçlarıyla servis sorumluları eşliğinde Bilgi Evlerinden alınan çocuklar, gezinin ikinci etabında soluğu 1453 Panorama müzesinde aldılar.  

İstanbul'un kuruluşundan başlayıp, İstanbul'un kuşatmasını, fethini, Fatih Sultan Mehmed'in hayatını, hukuk, sanat, medeniyet, kültür ve İstanbul'u inşa faaliyetlerini, savaşların orijinal minyatür, gravür ve resimler eşliğinde anlatıldığı ve günümüz bakış açısıyla fethin resmedildiği modern minyatür çalışmalarının yer aldığı serginin bitiminde panoramik resmin bulunduğu platformun girişine ulaşan Bilge Çocuklar kısa ve karanlık bir koridordan geçerek sonunda kendilerini birden 29 Mayıs 1453 gününün şafak vaktinde hissettiler ve adeta şehre giriş anına şahitlik ettiler. Gezi bittikten sonra araçlarla alınan Bilge Çocuklar alındıkları Bilgi Evlerine sorumlular eşliğinde bırakıldılar.