Kütüphan-e Türkiye Projesi

Dezavantajlı bireylerin bilgi ve iletişim teknolojilerine erişimlerinin önündeki engellerin azaltılmasına yardımcı olmak amacıyla hazırlanan "Kütüphan-e Türkiye Projesi", Tekirdağ'da da hayata geçiriliyor...

 

 

 

Dezavantajlı bireylerin bilgi ve iletişim teknolojilerine erişimlerinin önündeki engellerin azaltılmasına yardımcı olmak amacıyla hazırlanan "Kütüphan-e Türkiye Projesi", Tekirdağ'da da hayata geçiriliyor.

Bill&Melinda Gates Vakfı'nın başlattığı Küresel Kütüphaneler girişimince desteklenen ve Hacettepe Üniversitesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilen projeyle, halk kütüphanelerinin toplumsal dönüşümdeki yerlerini nasıl alabilecekleri araştırılacak.

Tekirdağ'ın da aralarında bulunduğu 26 pilot ilde başlatılan projeyle, özellikle düşük gelirli, yaşlı, engelli bireylerin internete erişimleri için gerekli altyapının kurulması, buralarda kütüphanecilerin ve kullanıcıların eğitiminin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Namık Kemal Halk Kütüphanesi Müdürü Cafer Caferoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin, Tekirdağ Turizm ve Kültür Müdürlüğüne bağlı İl Halk Kütüphanesi, Çorlu ve Saray ilçe halk kütüphanelerinde uygulanacağını söyledi.

Projeyle ilgili altyapı çalışmalarının devam ettiğini belirten Caferoğlu, temel amaçlarının dezavantajlı bireyleri kütüphaneye çekerek onlara kütüphaneleri sevdirmek olduğunu ifade etti.

Caferoğlu, proje ile Namık Kemal Halk Kütüphanesinin teknik ve fiziki şartlarının daha iyi hale geleceğini belirterek, il merkezindeki kütüphanede 59 bin 249,Çorlu'da 22 bin 218 ve Saray'da 5 bin 246 kitap bulunduğunu ve bu kitapların periyodik aralıklarla bakanlık tarafından yenilendiğini kaydetti.

Kütüphanelerinde, imkanları ölçüsünde ücretsiz internet hizmeti verdiklerini de belirten Caferoğlu, projeye ilişkin pilot uygulamanın 28 haftada tamamlanmasının öngörüldüğünü ifade etti.

"Kütüphan-e Türkiye Projesi" pilot il olarak seçilen, Adana, Ankara, Aydın,Balıkesir, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta,İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa,Mardin, Muş, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Zonguldak ve Nevşehir'de uygulanacak.

KAYNAK: Haberler.com