Okyanusların sırrı çözülüyor

Yaşadığımız gezegenin üçte ikisini oluşturan okyanus dünyasının gizemini çözmeyi amaçlayan Fransız mimar Jacques Rougerie liderliğindeki uluslararası bir ekip, uzay gemisini andıran yarısı suyun altında yarısı ise üzerinde yer alan dikey gemi SeaOrbiter‘ı tasarladı...

 

 

 

Okyanusların Sırları Bu Gemiyle Çözülecek

Yaşadığımız gezegenin üçte ikisini oluşturan okyanus dünyasının gizemini çözmeyi amaçlayan Fransız mimar Jacques Rougerie liderliğindeki uluslararası bir ekip, uzay gemisini andıran yarısı suyun altında yarısı ise üzerinde yer alan dikey gemi SeaOrbiter‘ı tasarladı.

12 yıllık çalışmanın sonucu olarak duyurulan 58 metre yüksekliğe sahip gemi, 18 bilim insanını aylar boyunca hem çalışıp hem yaşayabilecek şekilde barındırabiliyor. 30 metresi suyun altında, 28 metresi ise suyun üstünde olan geminin alt kısmından araştırma dalışları yapılabilecek ve okyanus yaşamını keşfetmeye yönelik deniz altıların giriş ve çıkışı sağlanabilecek.

SeaOrbiter, ihtiyaç duyduğu enerjiyi rüzgar, güneş ve dalgalardan sağlıyor.

43 Milyon Dolar Gerek

Projeyi destekleyenler arasında Ifremer, NASA ve National Geographic de yer alıyor. 2014 yılında üretimine başlanması planlanan geminin su üzerinde kalan ve “göz” olarak adlandırılan kısmının üretimi için Kisskissbankbank adlı site üzerinden 325 bin euro destek toplanmak isteniyor. Projenin tamamının gerçekleşmesi için gereken toplam bütçe ise 43 milyon dolar. 

KAYNAK: Uzmanabi