Ödevler hiç bitmiyor...

Ödevleri birlikte kontrol etmenin ebeveynlere çocuğun hata ve eksiklerini görme ve düzeltme fırsatı vereceğini belirten Dr. Özlem Mestçioğlu Gökmoğol, “Ödevini tamamlayan çocuğu takdir etmek, onun özgüvenini ve öz disiplinini geliştirir” diyor...

 

 

 

Okulda öğretilen dersleri pekiştirmek için verilen ev ödevi, doğru şekilde yapıldığında çocukta bilginin kalıcı hale gelmesi sağlar. Ancak bazen ders kitapları çocukların eline yapışır ve ödevler hiç bitmez. Ödevleri birlikte kontrol etmenin ebeveynlere çocuğun hata ve eksiklerini görme ve düzeltme fırsatı vereceğini belirten Dr. Özlem Mestçioğlu Gökmoğol, “Ödevini tamamlayan çocuğu takdir etmek, onun özgüvenini ve öz disiplinini geliştirir” diyor.

Ev ödevleri çocuğun öğrendiği bilgiyi pekiştirmesinin yanı sıra ebeveyn için çocuğun okulda neler öğrendiğini anlayabileceği ve öğretmenlerle ilişki kurabileceği bir bağdır. “Ev ödevlerini yaparken çocuğuma yardım etmeli miyim?” ya da “Ne oranda yardımcı olmam doğru olur?” tarzı soruların cevapları pek çok anne-babanın merak ettiği konulardır.

Ev ödevleri nasıl olmalı?

Çocuğun ilgi ve yeteneği doğrultusunda verilen ev ödevlinin ona keyif verdiğini ve kendi başına ödev yapabiliyor olmaktan dolayı çocuğun özgüvenini artırdığını söyleyen Dr. Özlem Mestçioğlu Gökmoğol, ev ödevinin çocuğun yaratıcılığını geliştirmesi gerektiğini söylüyor.

Kısa zamanda bitmeli

Uzun ödevler çocuğun diğer aktivitelerine ayırdığı zamanı kısıtlar. Ayrıca ödev verirken, çocukların dikkat sürelerini de hesaba katmak gerekir.

Çocuğun yaratıcılığını geliştirmeli

Çocuğu düşünmeye ve araştırmaya sevk eden ödevler verilmeli. Kitaptan veya internetten doğrudan bilgi aktarmak yerine çocuğun çeşitli kaynakları kullanması ve araştırması sağlanmalı.

KAYNAK: Hürriyet-Aile