Kitap Dünyası

Kitaplar; keşfedilmeyi bekleyen bir umman, sevgi iklimiyle yoğrulmuş,rengarenk çiçeklerle bezeli bir cennet bahçesi…

Gönlümüze nazlı bir yar edasıyla akacak bir cazibe, yalnızlığımızı paylaştığımız vefakar bir arkadaş, dara düştüğümüzde başvurabileceğimiz sadık bir dost…

Bize bu kadar sıcak, samimi ve bir o kadar da yakın olan kitapları daha yakından tanımalı ve bize sunduğu yeni ufukları, yeni bakış açılarını anlayabilmek için kendimizi bu cennet bahçesine bırakmalıyız.

 

 

Kitaplar; keşfedilmeyi bekleyen bir umman, sevgi iklimiyle yoğrulmuş,rengarenk çiçeklerle bezeli bir cennet bahçesi…

Gönlümüze nazlı bir yar edasıyla akacak bir cazibe, yalnızlığımızı paylaştığımız vefakar bir arkadaş, dara düştüğümüzde başvurabileceğimiz sadık bir dost…

Bize bu kadar sıcak, samimi ve bir o kadar da yakın olan kitapları daha yakından tanımalı ve bize sunduğu yeni ufukları, yeni bakış açılarını anlayabilmek için kendimizi bu cennet bahçesine bırakmalıyız.

Sizlere gündemde olan kitapları daha yakından tanıtmak ve bu kitaplarla ilgili fikir sahibi olmanızı sağlamak amacıyla açtığımız bu bölümde her hafta sizleri yeni kitaplarla buluşturacağız....

Aşağıda 'Çalışan Kütüphaneler' kısmında ise yine Kültür Merkezlerimiz ve Bilgi Evlerimizde bulunan kitaplar arasından seçme kitap tanıtımları yapacağız.

 


Efsane

Bir 'Barbaros' Romanı

Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk, Katre-i Matem, Şah ve Sultan ve OD romanlarıyla son yıllarda kendine has bir okur kitlesi oluşturan İskender Pala’nın yeni romanı ‘Efsane-Bir Barbaros Romanı’. Barbaros Hayreddin Paşa’nın hayatından kesitler sunan roman, aynı zamanda bir ‘aşk’ öyküsü de anlatıyor.

Efsane–Bir Barbaros Romanı... Pala, bu sefer deniz aşırı bir yolculuğa davet ediyor okuru. Romanın ana çerçevesini on altıncı yüzyılda Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu şartlar, Akdeniz ve çevresinde yaşanan olaylar, Osmanlı’nın Endülüs çağını geri kazanma gayretleri ve bir ‘aşk’ hikâyesi oluşturuyor... Kanuni Sultan Süleyman, Kaptan-ı Derya Barbaros Hayreddin Paşa’dan, başından geçenleri yazmasını istemiştir. Barbaros bu vazifeyi Seyyid Muradî’ye vermiş; Muradî de Barbaros’un anlattıklarını yazıya geçirmiştir. Efsane, Barbaros’un anlattıkları çerçevesinde, ait olduğu devrin ruhunu bugüne taşıyor. Ana kahraman Barbaros Hayreddin Paşa olmakla birlikte, roman Seyyid Muradî, Billure, Conradina gibi karakterler etrafında dönüyor.

 
Arka Kapak
Efsaneler bazen denizden,
Bazen aşktan ve ateşten gelirler.
Aşktan ve ateşten ve denizden gelenler,
Bazen ışık olurlar ve bütün zamanı aydınlatırlar…
Efsane kurmak kadar, efsaneyi yazmak da efsaneye dâhildir.
Bir çağı haritalarda bulamazsınız.
Derine, insana ve tarihin denizlerine açılmak gerekir.
Girdaplarda yüksek idealler saklanabilir.
Bu kitapta,
İstanbul, Gırnata, Madrid, Roma ve Akdeniz; aşk diliyle kuşatıldı.
Akdeniz, aşk kaleminin haritasıyla yeniden çizildi.
Kılıç kılıca, cevher çeliğe çarptı, varlık da yokluğa.
Ve hep bir yol vardı kalplerden denizlere.
Derin denizler, büyük aşklar için atlas olup dokundu.
İskender Pala, bir çağı ve o çağın efsanelerini dile döktü.
Barbaros Hayreddin Paşa’yı...
Sonra, bir gül sepeti getirdi.
Isırılmış üç elmayı anlattı.
Prof. Dr. İskender PALA
Kapı Yayınları

 


Nar Ağacı

Nazan Bekiroğlu, Balkan savaşı ile Birinci Dünya Savaşı arasında birbirinden farklı noktalarda tarihin sayfalarında güzel aşk hikayelerini bize sunuyor.

Trabzon, Tebriz, Tiflis, Batum ve İstanbul'da geçen Nar Ağacı romanı ile tarihte bir yolculuğa çıkıyorsunuz ve o zamanın şartlarında iki savaş ile dağılıp bir araya gelen hayatları adeta yaşıyorsunuz. Tarihin gizemli sayfalarında dolaşmak hoşunuza gidiyorsa bir oturuşta okuyup bitirebileceğiniz kadar kısa olan uzun bir roman sizi bekliyor demektir.

İki büyük savaşın savurup yeniden şekillendirdiği hayatlar, muhaceret, mücadele, kader, farklı inançların aktığı ortak zemin, üç ülke ve üç sevda Nazan Bekiroğlu'nun mürekkebi aşk olan kaleminde buluştu. "Nar Ağacı" hayal kadar zengin, roman kadar güzel, tarih kadar gerçek bir hikâye… İncelikle işlenmiş karakterleri, son derece zengin detayları ve dönemi anlatmadaki maharetiyle okuyanı çarpacak ve yıllarca unutulmayacak bir kitap...
 
Arka Kapak
Nazan Bekiroğlu'ndan Trabzon-Tebriz-Tiflis-Batum-İstanbul hattında geçen muhteşem bir roman.
Balkan Savaşı döneminde başlayıp I. Dünya Savaşı'na uzanan bir öykü...
Trabzon'dan ve Tebriz'den doğup birbirlerine doğru yol alan iki hayat; önce deli akan sonra durgunlaşan iki ırmak... Aslında çok ırmak... Tebriz'in en büyük, en asil halı tüccarının deli fişek oğlu Settarhan ve Trabzonlu inci tanesi Zehra...
Ateşin bakışlı ateşin duruşlu; ırmağını kendi bildiğince alev ateş akıtmayı seçen bir genç kız Azam. Adı ne aşk ne de dostluk olan bir duyguyla Settarhan'ın ırmağına dolanan Batumlu kitapçı Sophia. Acıyla yoğrulan, yoğruldukça durulaşan, kendi varlıklarını sevdiklerinin varlığında eriten Büyükhanım ve Hacıbey...
Ve hep kendi içine doğru akan, kendi ırmağını gencecik yaşta milleti için kurutan, Trabzon'un "kırık kafiyesi" İsmail, ah İsmail...

Nazan BEKİROĞLU
Timaş Yayınları


 

 

 

ÇALIŞAN KÜTÜPHANELER

Kültür Merkezlerimiz ve Bilgi Evlerimizde bulunan kitaplar


Arkamızda Dönen Dolaplar

Sâmiha Ayverdi, vefâtından sonra neşredilen bu kitabında, târihimize, millî ve mânevî değerlerimize âit hâtıralarını anlatır. Ayrıca geçmişte Ermeni, Rum ve Yahûdi gibi azınlıkların ülkemizde oynadıkları oyunlara da dikkatimizi çekerek günümüzde gelişen siyâsî olayların sebep ve neticelerini daha iyi anlamamızı sağlayacak ip uçlarını verir.

 

Samiha Ayverdi

Kubbealtı Neşriyat

 

Ah Endülüs

Endülüs'teki müslümanların Endülüs'ü fetihleri, Hıristiyanlar'la ilişkileri, kurdukları medeniyet, daha sonraki süreçte yıkılışı ve Hıristiyanların Müslümanlara uyguladıkları mezalim.

 

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma

Beyan Yayınları

 
 

Peygamberimizin Çocukluk Yılları Serisi

Ne anlatıyor?

Peygamberimizin Çocukluk Yılları Serisinde, Peygamber Efendimizin doğumu, bebeklik ve çocukluk yıları ile o dönemlerde yaşanan ilginç olaylar, çocukların algılayabileceği resim ve hikâyelerle anlatılmıştır.

Niçin okunur?

Çocukların küçük yaşlardan itibaren dinimize karşı ilgi ve istek duydukları bilinen bir gerçektir. Bu yaşlarda verilen bilgiler daha sonraki yıllarda çocuğun inanç, tutum ve davranışlarını etkilemektedir. Bu seri ile çocuklar Sevgili Peygamberimizi daha yakından tanına imkânı bulacaklardır.

 

Nurefşan Çağlaroğlu

Muştu Yayınları 

 

İyilikleri Unutmuyorum

"İyilikleri Unutmuyorum" adlı bu kitapta ilköğretim programında yer alan "Vefa, sevgi, değer, saygı, sadakat, güven, fedakârlık, duyarlılık, nankörlük, ilgisizlik, ihmalkârlık, eşsizlik, af, anı, sır, akrabalık, arkadaş, öğretmen, hasta, toplum, vatan, bayram, iletişim, kutlama, nezaket, paylaşım, yardımlaşma, dayanışma, davet, ziyaret, ikram, mektup" gibi kavramlar işleniyor.

 

Necla Saydam - Nuray Türkyılmaz - Rukiye Karaköse - Saadet Kocagöz Uzun - Vahide Ulusoy

Timaş Yayınları